W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209. Ochota ze 148 projektami znajduje się na dziesiątym miejscu.

W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Ochota na tej liście znajduje się na siódmej pozycji. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.

Jednym z nich jest budowa domków dla jeży i kotów wolno żyjących. Projekt obejmuje zakup 15 domków dla jeży oraz 10 budek dla wolno żyjących kotów na terenach zielonych Rakowca. Jeże są pod ochroną i związku z usuwaniem liści z trawników w mieście koniecznym jest zapewnienie miejsca, gdzie jeże będą miały szansę przezimować w mieście. Domki mają być dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierząt.

Można też zagłosować na automat vendingowy, który nagrodzi nas za wrzucane do niego śmieci. Byłby to automat, który zbiera i zgniata butelki PET i aluminiowe puszki, przygotowując je wstępnie do ponownego przetworzenia. Automaty są w stanie przyjąć do 3000 butelek lub puszek bez konieczności opróżniania. Wynagradzają nas, wydając monety albo kupon zniżkowy na zakupy oraz dają nam bezcenne poczucie, że właśnie zrobiliśmy coś dobrego dla naszej planety.

Na Ochocie dzięki budżetowi partycypacyjnemu może powstać też Festiwal Kultury Słowiańskiej. Miałby być to sposób na pokazanie młodym ludziom naszych słowiańskich korzeni oraz trybu i sposobu życia naszych przodków przed przyjęciem chrześcijaństwa. Festiwal Słowiański polegałby przede wszystkim na rozłożeniu straganów lub namiotów, gdzie konkretne, przygotowane osoby opowiadałyby o różnych, podzielonych wcześniej elementach kultury słowiańskiej- wiara, bogowie, bestiariusz, kuchnia, prace ludzi, ubiór i języki. Można zorganizować więc warsztaty, np. tkactwo, tworzenie glinianych naczyń czy słowiańskie tańce.

Przy pl. Narutowicza może znaleźć się multikiosk z udogodnieniami dla niepełnosprawnych. Z udźwiękowionych multikiosków mogliby korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe byłoby przeglądanie prezentacji multimedialnych i zdjęć, jak również wyszukiwanie informacji w Internecie. Umieszczona mapa miałaby być wypukła, ale również graficzna, tak aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie.

Ciekawy jest też pomysł pt. „Poznaj lokalny biznes na Ochocie”. „Na Ochocie działa wielu lokalnych przedsiębiorców. Często nie znają siebie nawzajem i mają trudność w dotarciu do okolicznych mieszkańców. Warto zmienić ten stan rzeczy poprzez przeprowadzenie spotkań networkingowych, podczas których każdy z przedsiębiorców mógłby zaprezentować siebie szerzej mieszkańcom. Mogłoby to zaowocować również nawiązaniem współpracy miedzy lokalnymi firmami” – czytamy w opisie projektu.

Na pl. Baśniowym mogłaby stanąć wieża kalisteniczna z ławeczką i drążkami, która posłużyć ma do ćwiczeń na własnym ciężarze ciała. W projekcie planowane jest też utwardzenie obecnego podłoża wykonanego z kamyków na siłowni.

W parku Szczęśliwickim mógłby powstać park rozrywki „FootGolf Park”. Byłby to lokalny park aktywności ruchowej dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat, zapewniający połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.

Zgłoszono też pomysł pod nazwą „Pij, Warszawo”. Projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów lub źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu.

Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.