Kilkanaście kotów zamieszkało w punkcie adopcyjno-informacyjnym schroniska „Na Paluchu”. Mieszkańcy mogą podglądać ich życie przez witrynę lokalu, a także przygarnąć kota do swojego domu.

Wnętrze lokalu zaaranżowano tak, aby zaspokajało jak najwięcej kocich potrzeb. Dwa pokoje zostały wyposażone w drapaki, kryjówki, półeczki i inne akcesoria. Dzięki temu zwierzęta czekające na swój docelowy dom, przebywają w komfortowych warunkach. Modelowe „kocie mieszkanie” może być inspiracją dla przyszłych właścicieli.

– Nasz nowy projekt „Ochota na kota” zwiększa czworonogom szansę na adopcję – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Dzięki temu, że otwieramy filię Palucha w środku Warszawy, wąsaci przyjaciele będą bliżej mieszkańców. Wierzę, że teraz więcej osób zdecyduje się na przygarnięcie zwierzaka właśnie ze schroniska. Spotkania z psami w ramach akcji „Adoptuj warszawiaka” przyczyniły się do sukcesu – zwierząt na Paluchu jest znacznie mniej. Liczę, że teraz będziemy bić kolejne rekordy – dodaje.

W filii wyświetlane będą także zdjęcia pupili przebywających na Paluchu. Ponadto już wkrótce relacje z „Ochoty na kota” pojawią się w Internecie – transmitowane na żywo, na specjalnej stronie Ochoty na kota.

Warszawiacy, którzy są zainteresowani adopcją, mogą liczyć na wsparcie ze strony pracowników lokalu. Otrzymają od nich wszystkie dodatkowe informacje na temat właściwej opieki. Oprócz tego, osoby chętne do udzielenia pomocy czworonogom, dostaną wskazówki na temat form wolontariatu i darowizn. W placówce będą odbywały się także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi dowiedzą się, jak dbać o domowych pupili, a także zapobiegać bezdomności zwierząt.

– Koty mają tu doskonałe warunki i są blisko warszawiaków. Ułatwiliśmy też sam proces adopcji. Wystarczy przyjść na Grójecką, wypełnić na miejscu przedadopcyjną ankietę i uzyskać rekomendację od pracownika schroniska. Już następnego dnia, po dopełnieniu formalności i przygotowaniu dokumentacji medycznej zwierzęcia, kot będzie mógł zostać zabrany do nowego domu – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor schroniska „Na Paluchu”. – Oczywiście czworonożni ambasadorzy „Ochota na kota” będą się wymieniać. Gdy jeden kot znajdzie właściciela, na jego miejsce przyjdzie następny z naszej placówki przy ul. Paluch 2.

Wzorem do powstania projektu były istniejące już punkty adopcyjne, zlokalizowane w innych światowych metropoliach. Podobna instytucja funkcjonuje w Nowym Jorku i Londynie. Dzięki „Ochocie na Kota” Warszawa dołączyła do miast, które poprzez nowatorskie rozwiązania, promują adopcje zwierząt.

Drzwi punktu adopcyjno-informacyjnego „Ochota na kota” przy ul. Grójeckiej 79 otwarte są od poniedziałku do piątku, w godzinach 12–17, zaś w weekendy od godz. 10 do 15.