Jak najłatwiej wypatrzyć trzciniaka? Jakie ma on powiązania ze zwyczajami ludowymi? W jaki sposób szpak przystosowuje się do środowiska? Skąd pochodzi wróbel?
Tego dowiemy się, spacerując nową ścieżką edukacyjną w parku Szczęśliwickim. Znajduje się tam 10 tablic opisujących środowisko naturalne, krewniaków, liczebność, rozmiar czy nawyki ptaków odwiedzających ten park. Na niektórych tablicach twórcy umieścili także kilka ciekawostek. Dowiemy się, gdzie jeszcze obserwowano podglądaną przez nas śmieszkę, jak sprawdzić jej wiek i kiedy została zaobrączkowana.
Na każdej tablicy oprócz opisu znajdziemy ilustrację opisywanego ptactwa oraz kody QR i linki do stron internetowych, gdzie można odsłuchać dźwięk, jaki wydaje. Aby usłyszeć głos kawki, należy wpisać link, ponieważ nastąpiła pomyłka i kod QR odsyła odwiedzających do ćwierkania wróbla. Jedenasty punkt całej trasy stanowi tablica zbiorcza z poglądową mapką.
Trasa nie ma początku ani końca, można zacząć jej zwiedzanie od dowolnej tablicy. Na zainteresowanych ornitologią w parku Szczęśliwickim czekają: trzciniak, szpak, wróbel, śmieszka, łyska, dzięcioł duży, grzywacz, kapturka, kawka i kwiczoł.
Inauguracyjna wycieczka ścieżką „Ptaki Szczęśliwic”, a zarazem 11. Zimowe Ptakoliczenie odbyły się 24 stycznia. Uczestnicy naliczyli tam 290 ptaków z 20 gatunków.
Tablice zaczęto montować miesiąc wcześniej. Od tamtego czasu ich część została zdewastowana. Niektóre czyszczono, ale
w dniu otwarcia nie można było dowiedzieć się nic o kwiczole. Opis tego gatunku po raz kolejny został zamazany niebieskim pisakiem. Podobny los spotkał część ilustracji ptactwa i mapę. Tabliczki zostały oszpecone podpisami wykonanymi czarnym markerem.
Ścieżka dydaktyczna powstała z inicjatywy lokalnej według projektu Dzikiej Ochoty i UAU Project. Zrealizowana została z funduszy miejskich i dzielnicowych.
To już kolejna ścieżka edukacyjna, którą wybudowano w naszej dzielnicy. Warto pamiętać, że na Polu Mokotowskim stworzono ścieżkę Ryszarda Kapuścińskiego, a w parku u zbiegu ulic Wawelskiej i Marii Skłodowskiej-Curie – ścieżkę Marii Skłodowskiej-Curie. Ta ostatnia składa się z pięciu tablic z informacjami o życiu chemiczki, tzw. atomów, które początkowo, w 2011 r., otaczały półkoliście jej pomnik w parku. Rok później, ze względu na częste akcje wandalizmu, „atomy” ścieżki zostały przeniesione z powszechnie dostępnej części parku do ogrodu Centrum Onkologii.
Autor: Cezary Skoczylas